شرایط تغییر جنسیت

شرایط تغییر جنسیت

شرایط تغییر جنسیت

شرایط تغییر جنسیت :قبل از بیان هرچیزی ابتدا میخواهیم توضیحاتی درباره خود تغییر جنسیت بدهیم و پس از آن شرایط آن را بررسی کنیم.

تغییر جنسیت چیست؟

تغییر جنسیت یک عمل جراحی می باشد که پزشکان برای تغییر جنسیت فیزیکی افرادی که داوطلب اینکار هستند بر روی بدن افراد انجام می دهند.
افرادی که تغییر جنسیت از مرد به زن را انجام می دهند , اندام های جنسی زنانه را به دست می آورند و برعکس برای تغییر جنسیت از دختر به پسر , افراد اندام جنسی مردانه به دست می اورند.
متودیوپلاستی نیز یکی از روش‌های جراحی آلت تناسلی برای ترنس‌های زن به مرد (خانم ها با تمایلات و خلقیات مردانه) می باشد.
گاهی اوقات پزشک برای درست کردن آلت تناسلی زنانه از قسمتی از روده ی باریک شخص استفاده می کند.این عمل سخت حدود شش ساعت زمان می برد و گاهی برای تکمیل فرآیند لازم است تا در حدود چند سال نزدیک به بیست عمل جراحی انجام شود.

شرایط تغییر جنسیت
شرایط تغییر جنسیت

 عمل تغییر جنسیت در ایران

در متنی که قانون ایران دارد تا کنون در رابطه با تغییر جنسیت مقررات خاصی وضع نشده است.
جراحی تغییر جنسیت برای افرادی که در مصاحبه های روانشناسی تایید شوند و هزینه عمل را هم داشته باشند قابل اجرا می باشد.
بسیاری از بیماران از کشورهای اروپایی و عربی برای انجام این عمل به ایران می آیند.امام خمینی در سال شصت و یک اعلام کردند که این عمل آزاد می باشد و آن را مشروع اعلام کردند.
در حال حاضر بیشترین آمار تغییر جنسیت در ایران است.این مطلب بیانگر این نیست که ایرانیان این عمل را به مراتب بیشتر انجام می دهند بلکه به این معنی می باشد که این نوع عمل در ایران بیشتر از سایر کشورها انجام می شود.
متاسفانه تراجنسی ها را در جامعه ما به عنوان همجنس گرا می شناسند در حالیکه آنها همجنس گرا نیستند و برخلاف آنها از جدایی روح و جسمشان رنج می برند.و گاهی در محیط خانواده و جامعه دچار مشکل می شوند و با بدرفتاری آنها مواجه می شوند.
این امر موجب افزایش فشار روانی بر آنها می شود و سرانجام موجب بالا رفتن تعداد موارد عمل جراحی می گردد.

تغییر جنسیت از دیدگاه فقه و اسلام

تعدادی از حقوقدانان و فقیهان اصطلاح خنثای روانی را برای افراد تراجنسی به کار می برند.حتی برخی از انها اصطلاح اصلاح جنسیت یا تعیین جنسیت را به کار می برند.

در فقه هم این نوع عمل موافقان و مخالفانی دارد که از نظر مخالفان این عمل تغییر در خلقت خداوند است و می گویند حرام است.
اما موافقان این نوع عمل جراحی که فقهای شیعه نیز هستند , این کار را تغییر در خلقت خداوند نمی دانند و می گویند استدلال و سوره ای مبنی بر حرام بودن این عمل وجود ندارد.

شرایط تغییر جنسیت
شرایط تغییر جنسیت

تغییر جنسیت در قانون

در ماده ۹۳۹ قانون مدنی ایران اعلام می شود که اگر در شخصی که خنثی است علائم جنسیتی یک گروه بر علائم جنسیتی گروه دیگر غالب باشد , شخص تابع احکام جنسیتی است که علائم آن در او غالب است.
طبق قانون حمایت خانواده نیز , تاکید شده است که برای درخواست تغییر جنسیت نیز فرد باید به دادگاه خانواده مراجعه نماید.
در قراردادهایی که نوع جنسیت نقش اساسی دارند (مانند ازدواج) قرارداد از تاریخ تغییر جنسیت باطل شناخته می شود و همچنین بر حقوق مکتسب قبل از آن اثر ندارد.
کمیته امام نیز در این زمینه به بعضی افراد برای انجام این نوع عمل وام بدون بهره می دهد.
همچنین اسناد شناسایی ( مثل شناسنامه و گوهینامه) نیز با توجه به جنسیت جدید فرد برای وی صادر می شود.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *